Vychází již šestá ročenka Tanečních aktualit.cz 2012/2013

středa 9. říjen 2013 19:25

První český internetový časopis o tanci Taneční aktuality (www.tanecniaktuality.cz) vydal již svoji šestou ročenku – sborník nejzásadnějších textů, které dohromady tvoří obraz uplynulé taneční sezony v České republice, tedy sezony 2012/2013. Taneční aktuality jsou profesionálním internetovým médiem, které informuje o dění na poli jevištního tance, pohybového divadla a pantomimy prostřednictvím zpravodajství i publicistiky.

V ročence čtenáři najdou recenze na premiéry, stejně tak jako rozhovory s tanečníky, choreografy a dalšími osobnostmi, reportáže z festivalů a jiných zajímavých akcí. Samostatný prostor je věnován Slovensku a významným osobnostem české taneční scény. „Rekordní množství publikovaných textů na našich webových stránkách v průběhu minulé sezony ukazuje rozmanitost českého tanečního dění a dokládá vervu českých choreografů získávat své diváky. Jejich hlas sílil i ve vedlejších aktivitách mnoha produkčních jednotek prosazujících lepší právní podmínky pro tanečníky,“ uvádí šéfredaktorka Tanečních aktualit Lucie Burešová.

Publikace je tradičně rozdělena do několika sekcí podle regionů: v Praze se věnuje produkcím, které vznikly na scénách Národního divadla a na nezávislých scénách (Studio ALTA, divadla Ponec, Archa, Alfred ve dvoře, Teatro NoD a mnoho dalších), nezapomíná ani na tanec v regionech: Brno, Plzeň, Ostrava, Olomouc, Ústí nad Labem, České Budějovice aj. Reflektuje také taneční a divadelně-pohybové festivaly, jakými jsou TANEC PRAHA, 4 + 4 dny v pohybu, Hybaj ho!, Zlatá Praha, Malá inventura, Česká taneční platforma, Divadelní Flora Olomouc nebo slovenský Štyri (+1) dni tanca pre Vás.

Letos přináší Ročenka bonus, který v internetové verzi nenajdete: studii významné taneční historičky a teoretičky prof. Heleny Kazárové Vývoj choreografického myšlení, který nechá čtenáře nahlédnout do historie tvorby tanečních představení a uměleckých přístupů choreografů v různých dějinných etapách.

Taneční aktuality jsou on-line médiem, které poskytuje již sedmým rokem reflexi profesionálního tance v České republice a jehož záběr se rok od roku zvětšuje. Od sezony 2012/2013 reflektují TA i oblast pantomimy a nonverbálního divadla. Na svých webových stránkách vytvářejí informační přehled pro diváky i samotné umělce: denní zpravodajství, diář tanečních představení z celé ČR, informace o konkurzech, workshopech, stážích a stipendiích, tanečních kurzech a festivalech v ČR i v zahraničí. Na serveru je dostupný archiv všech zpráv z oboru, který je tak na jednom místě shromažďován od počátku roku 2007. Pro zahraniční čtenáře je zpřístupněn výběr článků a aktualit také v anglické verzi.

Taneční aktuality jsou ojedinělým projektem, který spojuje profesionální zpravodajství i publicistiku a díky své dostupnosti poskytuje informační servis širokému spektru čtenářů. Podporují komunikaci mezi jednotlivými pohybovými žánry, mezi umělci a diváky i kulturními institucemi. Jsou dynamickým a aktuálním médiem, které je orientačním bodem ve světě uměleckého tance a stále má ambice se rozvíjet.

 

Zdroj: www.tanecniaktuality.cz

Tomáš Valníček

Tomáš Valníček

Tomáš Valníček

Recenze, reportáže a (snad) zajímavé rozhovory na téma nejen česká taneční scéna...

Bývalý redaktor Tanečních aktualit.cz

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora