Oidipús Rex v Divadle Komedie

sobota 31. srpen 2013 15:51

Již do druhé sezóny na prknech Divadla Komedie vstupuje jedno z nejslavnějších antických dramat, Sofoklův Oidipús Rex. Tuto tragédii o lidské vůli vzdorovat dávno vyřčené sudbě, o uvědomění si viny a přijetí trestu režíruje herec Národního divadla a režisér Jan Novotný, jenž se režíjní taktovky chopil i u dalších inscenací mladé scény v centru Prahy (mj. Naše třída Tadeusze Słobodzianka).

Hlavní postavu osudem stíhaného krále ztvárnil Jiří Racek, v dalších rolích účinkují Eva Režnarová jako královna Iokasté, Jan Skopeček coby slepý věštec Teiresiás a Milan Stehlík v roli Oidipova švagra Kréonta. Chór se ztenčil do jediné postavy – muže z lidu v podání Vojtěcha Štěpánka, poslem a dřívějším královým pěstounem je pak Vilém Udatný.

Zajímavostí pro taneční publikum je potom obsazení sólistky baletu Národního divadla Ivanny Illyenko do role baletky, kterou původní dramatický text nezná a jež v Novotného pojetí celou inscenaci uvádí: V prologu jsme svědky toho, jak taneční představení pořádané v morem stižených Thébách za účasti samotného vládce je náhle uťato, když baletka přímo na jevišti umírá na mor, načež se začíná odvíjet pátrání po tom, kdo za zhoubou seslanou na město vlastně stojí.

Na to, jak toto spojení antického dramatu a tance vůbec vzniklo, jsem se zeptal její představitelky Ivanny Illyenko: „Režisér Honza Novotný mě oslovil s tím, že má představu o začlenění baletního sóla do své inscenace, nevěděl ale, na kterého choreografa se obrátit.“

Výsledkem byla spolupráce s Hanou Polanskou Turečkovou, etablovanou choreografkou a členkou umělecké rady Pražského komorního baletu (z jejích choreografií na repertoáru tohoto dnes již legendárního souboru jmenujme například Hádej kolik je hvězd nebo Mono No Aware, jež se v loňském roce probojovala do finálové osmnáctky choreografií mezinárodní choreografické soutěže “no ballet” v německém Ludwigshafenu). Choreografie pro inscenaci Oidipa na hudbu Richarda Wagnera potom nabývala podoby na sále baletu Národního divadla u Svaté Anny, kde byla režisérovi také představena.

A v čem spočívá poselství této bezmála dva a půl tisíce let staré hry podle Jana Novotného? „Pochopení Oidipa je hledání v prostoru a čase dějin. Je to cesta, která trvá tisíce let a my máme tu jedinečnou, ale i omezenou možnost se na tuto cestu podívat prizmatem naší současnosti a snažit se ji pochopit. Oidipús je velice konkrétní příběh, který však dává tvůrčí svobodu. Ta tkví podle mě paradoxně v jeho sevřenosti a konkrétnosti. Myslím, že když konkrétní a sevřený tvar dává inscenační svobodu, je rozhodně něčím, co stojí za to realizovat. Je štěstí se takové hry jenom dotknout. A dotyk s Oidipem je strhující dobrodružství, které stojí za to prožít.“

 

Nejbližší repríza 20.9. 2013

 

Sofoklés

Oidipús Rex

Hrají: Jiří Racek, Eva Režnarová, Milan Stehlík, Jan Skopeček, Vilém Udatný, Stanislav Šárský, Vojtěch Štěpánek, Ivanna Illyenko. Překlad: Jaroslav Pokorný. Choreografie: Hana Turečková. Kostýmy: Kateřina Hájková. Scéna: Milan David. Asistent režie: Vojtěch Štěpánek. Režie: Jan Novotný.

 

foto: http://www.divadlokomedie.eu/

Tomáš Valníček

Tomáš Valníček

Tomáš Valníček

Recenze, reportáže a (snad) zajímavé rozhovory na téma nejen česká taneční scéna...

Bývalý redaktor Tanečních aktualit.cz

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora